Skóry

Wierzchnie

Do szycia cholewek używamy wyłącznie wyselekcjonowanych skór naturalnych, zapewniających użytkownikowi wysoki i długotrwały komfort, świetny wygląd oraz odporność na warunki klimatyczne. Wewnętrzna skóra futrówkowa jest wyprawiana roślinnie i pozbawiona ochronnego lica, dzięki czemu absorbuje wilgoć oraz neutralnie oddziaływuje na ludzką stopę.

We wszystkie skóry zaopatrujemy się w renomowanych garbarniach europejskich i amerykańskich. Skóry egzotyczne pozyskujemy z legalnych źródeł, zgodnie z regułami Konwencji Waszyngtońskiej CITES z 1973 roku, której celem jest ochrona dziko żyjących zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem.

  • Skóry cielęce
  • Skóry kozie
  • Skóry zamszowe
  • Skóry Cordovan
  • Skóry z rekina
  • Skóry ze strusia
  • Skóry wężowe
  • Skóry z aligatora
  • Skóry z kangura
  • Skóry z wielbłąda
  • Skóry ze słonia
  • Skóry z hipopotama

Skóry cielęce

To najodpowiedniejsze skóry na wierzchy obuwia luksusowego. Cechuje je piękne i łatwe w utrzymaniu lico, a dzięki ścisłej strukturze są stosunkowo dobrze odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Cieńsze skóry o grubości 0,8 ­- 1,0 mm i powierzchni 1,0 -­ 1,4 metra kwadratowego przeznaczamy do szycia wizytowych półbutów męskich oraz pantofli damskich. Skóry grubsze, około 1,2 mm, używamy na męskie buty całodzienne i botki. W naszej pracowni używamy skór wyprawy chromowej, z garbarni polskich, francuskich, niemieckich i włoskich.

Skóry kozie

W Polsce zwane giemzami. Te dość cienkie, ścisłe i z lekko groszkowym licem skóry nadają się na buty damskie lub lżejsze obuwie męskie. Nie mają wytrzymałości skór cielęcych więc nie polecamy ich na buty wielosezonowe. Najlepsze jakościowo i kolorystycznie giemzy wyprawiane są w basenie Morza Śródziemnego.

Skóry zamszowe

Bardzo delikatna, aksamitna skóra wykończana krótkim włosiem. Jej prawa strona jest de facto spodnią stroną skóry, tzw. mizdrą. Brak lica sprawia, że skóra doskonale oddycha, jest bardzo miękka a buty bardzo komfortowe. Zamsz do grubości 1 mm produkowany jest na skórach kozich i owczych, ponad 1 mm na skórach cielęcych.

Skóry Cordovan

Skóra o grubości 1,2 – 1,6 mm wyprawiana z zadów końskich. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji jest niezwykle odporna na uszkodzenia i przemakanie, stanowi zatem doskonały wybór do szycia męskich butów na sezon jesienno – zimowy. Najlepsze Cordovany pochodzą z USA i Argentyny, ponadto produkowane są w Hiszpanii, Włoszech i Japonii.

Skóry z rekina

Charakterystyczne, pasiaste skóry z rekinów należą do najwytrzymalszych. Choć w naturze rekiny osiągają wielkie rozmiary, na potrzeby rzemiosła wykorzystuje się małe osobniki o skórze grubości 1,0 -­ 1,6 mm, zarówno w licowym jak i matowym wykończeniu. Skóry używane w naszej pracowni pochodzą z Meksyku i Japonii.

Skóry ze strusia

Cechą charakterystyczną w wyglądzie tych skór to wyraźne wypustki będące pozostałością po grubych piórach. Dzięki licznym porom na powierzchni, skóra znakomicie oddycha a jej miękkość umożliwia idealne ułożenie się buta do kształtu stopy. Uszyte z niej buty mają opinię niezwykle komfortowych. Hodowle strusi znajdują się na całym świecie, ale od dawna najwyższą jakość przedstawiają skóry z hodowli w RPA.

Skóry wężowe

Bardzo dekoracyjne skóry kobr i pytonów, importowane głównie z Azji. Są niezwykle cienkie: od 0,3 do 0,8 mm i lekko „papierowe” w dotyku, ale mimo to są stosunkowo trwałe. Największe skóry z pytona przekraczają 4 metry długości i 60 cm szerokości.

Skóry z aligatora

To najdroższe i najbardziej pożądane skóry na świecie. Mimo dużych i mocnych łusek zaawansowane procesy technologiczne umożliwiły otrzymanie skór zaskakująco miękkich. W ostatniej dekadzie poza tradycyjnymi skórami licowymi dużym zainteresowaniem cieszą się skóry nubukowe. Zróżnicowana grubość od 0,8 do 1,3 mm uzależniona jest od gatunku oraz wielkości zwierzęcia. W szewstwie każdy but powinien być uszyty z jednej małej skóry o szerokości ok. 35 cm. Najlepiej z części brzusznej, która będąc miękką jest uznawana za bardziej luksusową od części grzbietowej. Do szycia toreb używa się skór o szerokości przekraczającej nawet 60 cm. Największe dziko żyjące osobniki mogą ważyć niemal tonę i osiągają ponad 7 metrów długości, ale w hodowli zwykle są trzykrotnie mniejsze. Fermy hodowlane znajdują się w tropikalnych częściach obu Ameryk, Azji oraz Australii.

Skóry z kangura

Warte uwagi ze względu na świetne walory użytkowe. Są lekkie, cienkie, mocne i bardzo trwałe. Kangury żyją na wolności wśród kolczastych krzaków, więc ich skóra często jest pokryta drobnymi bliznami. Grubość wynosi około 1 mm. Pochodzą oczywiście z Australii, gdzie w niektórych regionach stanowią prawdziwą plagę.

Skóry z wielbłąda

Skóry z wielbłąda używane są od około 5ooo lat. Wyprawiane tradycyjnymi metodami roślinnymi trwającymi minimum 10 tygodni, mają trzykrotnie wiekszą wytrzymałość od skór bydlęcych. Na buty przeznacza się skóry o powierzchni ok. 1,2 metra kwadratowego i grubości do 1,5 mm.

Skóry ze słonia

Skóra z boku tego największego ssaka lądowego potrafi mieć do 4 metrów kwadratowych powierzchni. Jest bardzo nieregularna w fakturze oraz grubości. Przyjmuje się, że w obuwnictwie i kaletnictwie skóry ze słonia powinny mieć grubość 1.5 ­- 2 mm. Wykończenie jest licowe lub nubukowe, zazwyczaj w naturalnych kolorach ziemi. Kraje eksportujące najlepsze skóry słoni to RPA i Namibia.

Skóry z hipopotama

Skóry te są podobne do słoniowych, ale jeszcze od nich grubsze, od 1,5 do 2,5 mm. Często pokryte są bruzdami i bliznami. Wyprawiane wyłącznie jako miękkie nubucki, w kolorach naturalnych. Podaż skór hipopotamów jest bardzo mała i zawsze są atrakcyjnym rarytasem.

Skóry wężowe

Bardzo dekoracyjne skóry kobr i pytonów, importowane głównie z Azji. Są niezwykle cienkie: od 0,3 do 0,8 mm i lekko „papierowe” w dotyku, ale mimo to są stosunkowo trwałe. Największe skóry z pytona przekraczają 4 metry długości i 60 cm szerokości.

Podeszwowe

Wspólną cechą charakterystyczną dla wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można przyjąć, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają również walory użytkowe.

Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje się, że około 30% “oddychania” butów odbywa się przez skórzane podeszwy.

Kolejną cechą wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać blisko 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci.

Inną zaletą spodów ze skóry jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej neutralny dla organizmu. Przyszyte podeszwy skórzane można też znacznie częściej naprawiać bez większej straty na jakości ulubionych butów.

Najwłaściwszym rodzajem skóry na spody obuwia luksusowego jest krupon bydlęcy, pozyskiwany z jego najgrubszej części grzbietowej. Po długotrwałym procesie garbowania roślinnego skóra jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie. W naszej pracowni używamy kruponów włoskich oraz niemieckich, ze słynnej garbarni Rendenbach.